“Yer qa’rini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” bo‘yicha
MDH davlatlarining “Yer qa’rini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” bo‘yicha Hukumatlararo kengashining XXVIII sessiyasidagi ishtirok xususida
Tog‘-kon sanoati geologiya vazirligi va tizimosti tashkilotlari mas’ul xodimlaridan iborat delegatsiya 2025-yil 25-26-sentabr kunlari Qozog‘iston Respublikasi, Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan MDH davlatlarining “Yer qa’rini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” bo‘yicha Hukumatlararo kengashining XXVIII sessiyasida ishtirok etishdi.
Sessiya yig‘ilishida 2024-yilning ikkinchi yarmi va 2025-yilning birinchi yarim yilligida Hukumatlararo kengashning Istiqbolli rejasida ko‘zda tutilgan loyihalar doirasida vazirlik tashkilotlari tomondan amalga oshirilgan ishlar va ularning natijalari bo‘yicha hisobot berildi.
Shuningdek, delegatsiya a’zolari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasiga joriy etilayotgan zamonaviy innovatsion texnologiya, uslublar va erishilayotgan natijalar to‘g‘risida ma’ruzalar qilindi.
Sessiya yig‘ilishida Hukumatlararo kengash faoliyatini muvaffaqiyatli amalga oshirishida munosib xizmatlari bilan o‘z hissasini qo‘shgan bir qator faxriylar, xususan “Geologiya muzeyi” DM direktori A. Axmedshayev Kengashning ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.

Об участии в XXVIII сессии Межправительственного совета государств-участников СНГ «Разведка, использование и охрана недр»
Делегация в составе ответственных сотрудников Министерства горнодобывающей промышленности и геологии и подведомственных организаций приняла участие в XXVIII сессии Межправительственного совета государств-участников СНГ «Разведка, использование и охрана недр», которая состоялась в г. Астана, Республика Казахстан, 25–26 сентября 2025 года.
На сессии был представлен отчет о работе, проведенной организациями министерства в рамках проектов, предусмотренных Перспективным планом Межправительственного совета на второе полугодие 2024 года и первое полугодие 2025 года, и ее результатах.
Также члены делегации выступили с докладами о современных инновационных технологиях, методах и разработках, внедряемых в геологию Республики Узбекистан.
На сессии ряду ветеранов, внесших достойный вклад в успешную реализацию деятельности Межправительственного совета, в частности, директору ГУ «Музей геологии» А. Ахмедшаеву, были вручены нагрудные знаки.