3. Раҳбариятнинг чиқиш ва баёнотлари
Геология-қидирув ишлари натижасида минерал-хомашёси бой мамлакатларнинг иқтисодий-ижтимоий ривожланиш кўрсаткичлари юқори бўлганлиги тарихдан маълум. Бу борада Ўзбекистон ҳам ер ости табиий бойликларига бой давлатлардан бири ҳисобланади. Унинг заминида саноат ва инвестициялар ўсиши учун асос яратувчи олтин, уран, мис, камёб ер металлари ва бошқа стратегик захиралар мавжуд. Соҳанинг алоҳида аҳамиятини инобатга олган ҳолда, 2021 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан «Ўзбек геология қидирув» акциядорлик жамияти ташкил этилиб, унинг зиммасига геология-қидирув ишларини модернизация қилиш ва ривожлантириш вазифаси юклатилди.
Бугун барқарор тараққиёт, «яшил» энергетика ва стратегик хомашё турларига жаҳон ҳамжамиятининг қизиқиши ортиб бораётган бир пайтда геология-қидирув ишларининг аҳамияти миллий иқтисодиёт дои­расидан чиқиб, халқаро драйвер соҳага айланмоқда.
Сўнгги йиллардаги ислоҳотлар натижасида юртимиз ҳар томонлама ўсиш ва ривожланишда дадил қа­дамлар қўйиб бормоқда. Албатта, бу ўзгаришлар давлатимиз раҳ­бари томонидан олиб борилаётган одилона сиёсат натижасидир. Бугунги кунда барча тармоқлар каби геология соҳасини ривожлантиришнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкам­ланди. Геология соҳаси корхоналарини илғор халқаро тажриба асосида трансформация қилиш орқали уларда самарали бошқарув тизимини жорий этиш, фойдали қазилма­ларнинг янги конларини очишга йўналтирилган гео­логия-қидирув ишлари таннархини пасайтириш, конларни саноатда ўзлаштириш учун тўғридан-тўғри хорижий инвести­циялар оқимини кўпайтириш мақсадида 2021 йил «Марказий лаборатория» ДУК, «Самарқанд­геология» АЖ, «Сурхонгеология» АЖ, «Тошкентгеология» АЖ, «Қизил­қумгеология» АЖ, «Гео­буртехника» ДУК ва «Ҳисор­геология» АЖларни қўшиб юбориш орқали улар негизида «Ўзбек геология қидирув» АЖ ташкил этилган эди. Натижада, Ўзбекистон ҳудудида геология қи­дирув ишларига хизмат кўрсатувчи замонавий корпоратив бош­қарув тизимига эга ягона бир катта ташкилот пайдо бўлди. Бу трансформация жараёни нафақат бошқа­рувда, балки геология-қидирув ишлари самарадорлиги ва натижадорлигини оширишга катта хизмат қилди. Ўтган даврда корхона соҳага замонавий ва юқори самарали ускуналарни, илғор техника ва инновацион техноло­гияларни жорий этиш ҳамда соҳани модернизация қилиш ҳисобига геология қидирув ишларини уч баробарга оширди.
Бугунги кунда жамиятда 4,5 мингдан зиёд малакали мутахассислар фаолият олиб боради. Жамият таркибида 4 та марказий геология қидирув экспедициялари ва Регионал марказий геология тасвирлаш экспедицияси, Марказий геология геофизика экспедицияси, шунингдек, 5 та аналитик лабораториялар, 13 та дала экспедицияси мавжуд бўлиб, улар республикамиз бўйлаб геология­қидирув ишларини жадал амалга оширмоқда.
Мамлакатимиз иқтисодиётининг таянчи, саноатнинг қон томири бўлган геология соҳасида янги давр бошланди. Соҳага энг илғор технологиялар олиб келинди. Натижада ер ости бойликлари захираси ва прогнозлари каррасига ўсди. Соҳага 3D сейсморазведка, аерогео­физика, рақамли геология жорий этилди.
Геология-қидирув ишлари – бу кўзга кўринмас, ­аммо машаққатли меҳнат ҳисобланади. Геологларнинг ҳар бир топилмаси – янги завод, янги иш ўрнидир. Барчамизга маълумки, Ўзбекистон табиий ресурсларга бой мамлакат ҳисобланади. Айниқса, саноат учун муҳим бўлган вольфрам, молибден, магний, литий, германий, графит ва титан каби 30 дан ортиқ технологик минераллар мавжуд. Бу каби фойдали қазилмаларни излаб топиш натижасида кончилик, металлургия, энергетика, кимё ва қурилиш саноатининг барқарор ишлаши учун пойдевор бўлади. Афсуски, илгари бу салоҳият тўлиқ рўёбга чи­қарилмаган, фойдали қазилмаларни излаш, техноген чиқиндиларни қайта ишлаш ва маҳсулотга айлантириш борасида етарлича инвестиция жалб этилмаган эди. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан гео­логия соҳасини янги босқичга олиб чиқилиши натижасида бугун янги конлар очилиб, саноат тармоқлари кенгаймоқда.
«Ўзбек геология қидирув» АЖ ўтган 4 йил мобайнида 13 000 км2 майдондан зиёд ҳудудда батафсил геология қидирув ишларини олиб борди. Геология-қидирув ишлари натижасида 20 га яқин конларнинг заҳиралари ҳисоблаб чи­қилди ва давлат заҳиралари комиссиясида тасдиқ­ланди. Хусусан, Авлиё, Кўрмитин, Ақба, Ҳаётбоши, Зимбилтау, Водий (олтин), Мискон (мис), Ўрикли, Нилю (­кўмир), Сарикўл, Хўжадиқ (вольфрам), Хондиза, Майдонсой, Лашкерек (полиметалл), Кўрғонтош, Тюбегатан (калий), Шўроп (гипс), Вандон (қум-шағал) каби конлар шулар жумласидандир.
Бу каби фойдали қазилмалар яшил энергетика, электромобил ва юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқаришга хизмат қилади. Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, геология соҳаси иқтисо­диётнинг асосий таянчи, инвестиция ва экспорт манбаи, энергетика ва саноат ривожланишининг калити, шунингдек, ҳудудий инфратузилма ва бандликни таъминловчи омил ҳисоб­ланади.
Таъкидлаш жоизки, қонунчилик ва ташкилий асослар мустаҳкамланиб, юқори қў­шилган қийматга эга маҳсу­лотлар ишлаб чи­қаришга қаратилган йирик лойиҳалар бўйича ишлар кўпаймоқда. Энг муҳим вазифалардан бири – замонавий технологиялар асосида қимматбаҳо хом-ашёни рудадан ажратиб олиш, уни тозалаш ва юқо­ри сифатли маҳсулотга айлантиришдир. Бу борада «Ўз­бек геология қиди­рув» АЖ муҳим роль ўйнамоқда. Жамият фойдали қазилма­ларни аниқлаш, уларни саноатга йўналтириш бўйича салмоқли лойиҳа­ларни амалга ошир­моқда. Геологик изланишлар ўрта ва узоқ муддатли дастурлар асосида олиб борилади ҳамда улар ҳар йили янгиланиб борилади. Бугунги кунда энг фаол гео­логия қи­дирув ишлари Навоий, Самарқанд, Тошкент ва бош­қа вилоятларнинг тоғ ва тоғ олди ҳудуд­ларида кенг кўламда олиб борил­моқда. Фойдали қазилмалар ресурсларини ва захираларини ошириш акциядорлик жамияти олдида турган асосий фазифалардандир.
Ислоҳотлар туфайли соҳага илғор ускуналар, инновацион технологиялар жорий этилди. Бу эса ўз навбатида иш сифати ва суръатини сезиларли даражада оширди. Бугунги кунда «Ўзбек геология қидирув» АЖ чу­қурлиги 2 км гача бўлган фойдали қа­зилмалар учун мўлжалланган кўп йўналишли бур­ғилаш ускуналарининг энг йирик парки ҳисобланади. Соҳани ривожлантириш бўйича Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги қўллаб қувватлови ва амалга оширилган му­ҳим чора-тадбирлар натижасида «Ўзбек гелогия қиди­рув» АЖ 50 донадан ортиқ жаҳон стандартларига мос замонавий гидравликлаштирилган DBC Makina компаниясининг ESD-9, S-15,21 ва SONMAK компаниясининг RX-4 маркали бурғилаш ускуналари харид қилиниб, иш жараёнига татбиқ қилинди ва бунинг натижасида бур­ғилаш парки 56 фоизга янгиланиб, бур­ғилаш ускуналари 151 тага, ёрдамчи махсус техникалар 400 дан ошди.
Ҳозирги давр геология соҳасининг янги босқичи бўлиб, илгари ўрганилмаган майдонлар бугун тўлиқ қам­раб олинмоқда. Йил сайин фойдали қазилмалар рўйхати кенгай­моқда, замонавий услублар, жумладан, аэро-­геофизика усули қўлланилмоқда. Бу усул ҳа­водан туриб ер қатламининг геофизик хусусиятларини тез ва аниқ ўрганиш имконини беради. Илгари конларни аниқ­лаш учун ўн йиллар керак бўлган бўлса, ҳо­зир бу иш бир неча йил ичида амалга оширилмоқда.
2025 йилда «Ўзбек геология қидирув» АЖ томонидан 100 дан ортиқ лойиҳа доирасида геология қидирув ишлари режалаштирилган. Ҳозир минерал-хом ашё базасини ривожлантириш ва қайта тиклаш давлат дастури доирасида олтин, кумуш, мис, қўрғошин, рух, вольфрам каби рудали фойдали қазил­малар ҳамда қурилиш материаллари ва кимё саноатида қўлланадиган ресурслар бўйича ҳам ишлар бажа­рилмоқда.
Акциядорлик жамияти геологик бурғилаш қудуқла­рида қўлланиладиган ювувчи суюқликларни тайёрлашда замонавий кимёвий реагентлардан фойдаланмоқда. Бу эса ўз навбатида бурғилаш қувурларини, насос механизмларини, олмосли асбобларни узоқ муддат хизмат қилишига ва керн намуналарини сифатли олишга хизмат қилмоқда. Замонавий кимёвий реагентлар иш унумдорлигини ошириш билан бир қаторда атроф-муҳитга зарарли таъсир даражасини камайтиради.
«Ўзбек геология қидирув» АЖ томонидан амалга оширилаётган модернизация жараёнлари доирасида рақамли технологиялар асосида иш жараёнларини оптималлаштириш, маълумотлар базасини марказлаштириш ва халқаро стандартларга мувофиқ геологик ахборотларни тайёрлашга йўналтирилган ишлар кенг кўламда олиб борилмоқда. 2023 йилдан бошлаб, геологик, геофизик ва геокимёвий маълумотларни ягона электрон кўринишга ўтказиш, уларни марказлашган базада сақ­лаш ва тезкор фойдаланиш имкониятини яратиш мақсадида Geobank ва Geobank Mobile тизими жорий этилди. Geobank да сақланаётган маълумотлар JORC ва CRIRSCO халқаро кодекслари талабларига жавоб беради. Бу эса халқаро инвесторлар учун ҳисоботлар тайёрлаш, геологик изланишларда сифат кафолатини ошириш ҳамда қидирув ва қазиб олиш жараёнларини халқаро амалиётга мувофиқ ташкил этиш имкониятини беради.
Бугун акциядорлик жамияти томонидан замонавий бурғилаш ускуналари орқали олаётган керн намуналари 100 фоизга етиб, таҳлиллар аниқлигини оширмоқда. Шунингдек, жамият таркибидаги лабораторияларда на­муналарни сифатли таҳлил қилиш ва унинг таркибидаги элементларни аниқ кўрсатиб бериш учун 150 дан зиёд замонавий жиҳозлар асосида таҳлиллар амалга оширилмоқда. Қолаверса, кимёвий элементлар сони ҳам ошиб, 70 га яқин элементга таҳлил жараёнлари ўт­казилмоқда. Бу эса ер қаъридаги ноёб элементлар ва камёб металлар бўйича аниқ, сифатли маълумотлар олишга хизмат қилади.
Замонавий геология-қидирув ишларини рақамли технологияларсиз тасаввур қилиб бўлмайди. Ишлаб чи­қариш жараёнларининг ҳар бир босқичига рақамлаш­тириш ва автоматлаштириш жараёнлари жорий этил­моқда. Жамият ҳам ушбу йўналишда илғор тажрибаларни ўз фаолиятига татбиқ этмоқда. Аввало, рақамли технологиялар иш жараёнларини реал вақт режимида назорат қилиш имконини бермоқда. Яъни экспедиция­ларда олиб борилаётган бурғилаш ишлари, ишчи кучидан фойдаланиш, техник ресурслар сарфи, ҳатто йўқо­тишлар ёки ортиқча харажатлар онлайн тарзда кўрил­моқда. Бу жараёнлар фото ва видео лавҳалар билан ҳужжатлаштирилиб, тезкор қарор қабул қилиш имконини яратмоқда.

Геология – основной фундамент национальной экономики
Из истории мы видим, что благодаря геологоразведочным работам и богатым минерально-сырьевым ресурсам во многих странах высокий уровень социально-экономического развития. В этом отношении Узбекистан также является одним из государств, богатых природными подземными ископаемыми. В недрах страны имеются стратегические запасы золота, урана, меди, редкоземельных металлов и других ресурсов, создающих основу для роста промышленности и инвестиций. Учитывая особое значение отрасли, в 2021 г. по инициативе Президента Республики Узбекистан было создано Акционерное общество «Узбекгеологоразведка», на которое возложены задачи модернизации и развития геологоразведочных работ. Сегодня, когда мировое сообщество всё больше интересуется устойчивым развитием, «зелёной» энергетикой и стратегическими видами сырья, значение геологоразведки выходит за рамки национальной экономики и превращается в международный драйвер развития.
В результате реформ последних лет наша страна уверенно движется по пути роста и развития. Конечно, эти изменения стали возможны благодаря справедливой политике, проводимой руководителем государства. Сегодня, как и во всех других сферах, в геологической отрасли укреплена правовая база её развития. Для повышения эффективности управления, снижения себестоимости геологоразведочных работ, направленных на открытие новых месторождений полезных ископаемых, и увеличения притока прямых иностранных инвестиций для их промышленного освоения, в 2021 г. на базе объединения предприятий «Центральная лаборатория», АО «Самаркандгеология», АО «Сурхонгеология», АО «Ташкентгеология», АО «Кызылкумгеология», ГУП «Геобуртехника» и АО «Хисаргеология» было создано АО «Узбекгеологоразведка». В результате появилась единая крупная организация с современной системой корпоративного управления, обслуживающая геологоразведочные работы по всей территории Узбекистана. Эта трансформация принесла результат не только в управлении, но и в повышении эффективности и продуктивности геологоразведки. За прошедший период предприятие утроило объёмы геологоразведочных работ за счёт внедрения современного оборудования, передовой техники и инновационных технологий.
Сегодня в Обществе трудятся более 4,5 тыс. квалифицированных специалистов. В его составе функционируют 4 центральные геологоразведочные экспедиции, Региональная экспедиция геологического картирования, Центральная геофизическая экспедиция, 5 аналитических лабораторий и 13 полевых экспедиций, активно ведущих геологоразведочные работы по всей республике.
Геология, как опора экономики страны и «кровеносная система» промышленности, вступила в новый этап развития. В отрасль внедрены передовые технологии, что позволило кратно увеличить прогнозы и запасы полезных ископаемых: в практике задействованы 3D-сейсморазведка, аэрогеофизика и цифровая геология.
Геологоразведка – это невидимый, но крайне трудоёмкий процесс. Каждая находка геологов означает возведение нового завода и создание новых рабочих мест. Всем известно, что Узбекистан богат природными ресурсами. Особенно важны для промышленности более 30 технологических минералов, включая вольфрам, молибден, магний, литий, германий, графит и титан. Поиск таких полезных ископаемых становится основой устойчивой работы горнодобывающей, металлургической, энергетической, химической и строительной промышленности. К сожалению, ранее этот потенциал был реализован не в полной мере, недостаточно привлекались инвестиции в поиски полезных ископаемых, переработку и утилизацию техногенных отходов. Благодаря реформам Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в геологической отрасли открываются новые месторождения, расширяются промышленные направления.
АО «Узбекгеологоразведка» за последние 4 года провело детальные геологоразведочные работы более чем на 13 000 км² территории. В результате по около 20 месторождениям подсчитаны запасы, которые утверждены в Государственной комиссии по запасам. Среди них: Авлиё, Курмитин, Акба, Хаётбоши, Зимбилтау, Водий (золото), Мискон (медь), Урикли, Нилю (уголь), Сарикул, Хужадик (вольфрам), Хонди-за, Майдонсай, Лашкерек (полиметаллы), Кургантош, Тюбегатан (калий), Шуроп (гипс), Вандон (песчано-гравийные материалы). В 2021–2025 гг. были получены новые запасы и ресурсы по многим видам полезных ископаемых.
Такие ресурсы служат развитию «зелёной» энергетики, производства электромобилей и высокотехнологичной продукции. Следует подчеркнуть, что геология сегодня является ключом к развитию экономики, инвестиционным и экспортным источником, драйвером развития энергетики и промышленности, а также важным фактором обеспечения региональной инфраструктуры и занятости населения.
Следует отметить, что законодательная и организационная базы укреплены, увеличилось количество крупных проектов, направленных на производство продукции с высокой добавленной стоимостью. Одна из важнейших задач – выделение из руды ценных видов сырья на основе современных технологий, их очистка и превращение в продукцию высокого качества. В этом направлении АО «Узбекгеологоразведка» играет важную роль. Общество реализует масштабные проекты по выявлению полезных ископаемых и их направлению в промышленность. Геологические исследования ведутся на основе среднесрочных и долгосрочных программ, которые обновляются ежегодно. В настоящее время наиболее активные геологоразведочные работы ведутся в горных и предгорных районах Навоийской, Самаркандской, Ташкентской и других областей. Увеличение ресурсов и запасов полезных ископаемых является одной из основных задач Акционерного общества.
Благодаря реформам в отрасль внедрено передовое оборудование и инновационные технологии, что значительно повысило качество и темпы работы. Сегодня АО «Узбекгеологоразведка» располагает крупнейшим парком многоцелевых буровых установок для разведки полезных ископаемых на глубине до двух километров. При поддержке Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана, а также благодаря важным мерам, предпринятым для развития отрасли, в Общество поступило более 50 современных гидравлических буровых установок, соответствующих международным стандартам (от компаний DBC Makina – модели ESD-9, S-15, S-21 и SONMAK – модель RX-4). В результате парк буровых установок обновился на 56%, их общее количество достигло 151 ед., а количество вспомогательной спецтехники превысило 400 единиц.
Сегодня геология вступила в новый этап, и ранее неизученные территории полностью охватываются исследованиями. С каждым годом расширяется перечень изучаемых полезных ископаемых, применяются современные методы, включая аэрогеофизику. Этот метод позволяет быстро и точно исследовать геофизические свойства земной коры с воздуха. Если раньше для выявления месторождений требовались десятилетия, то теперь это можно сделать за несколько лет.