2023-yil yakunlari, erishilgan natijalar hamda 2024-yilda rejalashtirilgan loyihalar bo‘yicha Matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi
159
Joriy yilning 25-aprel kuni O‘zbekiston Milliy matbuot markazida “O‘zbek geologiya qidiruv” AJda 2023-yil yakunlari, erishilgan natijalar hamda 2024-yilda rejalashtirilgan loyihalar bo‘yicha Matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Unda ommaviy axborot vositalari vakillari va jurnalistlar ishtirok etdilar.
Matbuot anjumanida “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ asosiy vazifalari xususida maʼlumot berildi. Xususan jamiyat yer qaʼrini geologik o‘rganish xususan rangli qimmatbaho metallar va boshqa foydali qazilma maydonlarda geologik-qidiruv ishlarini tashkil etish, rangli va qimmatbaho metallarning istiqbolli maydonlarini topish uchun ilmiy-tematik ishlar, bashoratli resurslar va mavjud maydonlarning mayda, o‘rta va yirik masshtabli geologik xaritalarini yaratish asosida respublika mineral-xom ashyo bazasini kengaytirishdan iborat.
2023-yilda aksiyadorlik jamiyati geologiya-qidiruv ishlarini olib borish foydali qazilma konlarni izlash, baholash va laboratoriya tahlil jarayonlarini, topografik, geologik tasvirlash hamda xaritalash ishlarini amalga oshirdi. O‘zbekiston Respublikasi hududida davlat byudjeti va maxsus mablag‘lar hisobidan 48 ta loyiha asosida 1430 km2 maydonda geologik-qidiruv ishlarini amalga oshirib, bu loyihalar asosida oltin, mis, qurg‘oshin va rux, volfram, noyob metall va kamyob yer elementlar, noruda foydali qazilmalarga geologik qidiruv ishlarini hamda laboratoriya tadqiqot ishlarini bajardi. Yil yakunida 10 ta loyiha tugatilib, aniqlangan zaxira va bashorat resurslari Davlat zaxiralari komissiyasiga topshirildi.
Geologik qidiruv ishlarining asosiy qismini burg‘ilash jarayoni tashkil qilib o‘tgan yilda jami 640 974 p.m. burg‘ilash ishlari olib borildi. Jumladan shnekli burg‘ilash 61 887 p.m., xavo zarbali burg‘ilash 86 915 p.m., xaritali burg‘ilash 71 074 p.m., kolonkali burg‘ilash 421 071 p.m. hamda yer osti tog‘-kon ishlari 4 334 p.m., va yer usti tog‘-kon ishlari 243 534 m3 ga ni tashkil qildi. O‘tgan davr mobaynida zamonaviy burg‘ilash uskunalari orqali 1000 - 1 200 metr chuqurlikgacha burg‘ilash ishlari bajarilishiga erishildi. Bu esa albatta, foydali qazilma resurslari va mineral xom ashyo bazasini kengaytirishda katta ahamiyatga ega.
Amalga oshirilgan geologik qidiruv ishlari respublikamizning Navoiy, Samarqand, Qashqadaryo, Surxondaryo, Jizzax  va Toshkent viloyatlari hududiga to‘g‘ri keladi. Geologik qidiruv ishlari natijasida nafaqat davlat zaxiralarini rivojlantirish balkim Navoiy va Olmaliq KMKlarining xomashyo bazasi oshiriladi.
Geologik qidiruv ishlari natijasida olingan namunalarni aksiyadorlik jamiyati tarkibidagi laboratoriyalarda tahlil qilinib yakuniy xulosa olinadi.
2023-yilda Markaziy laboratoriya namunalarni sifatli laboratoriya tadqiqot ishlarini tashkil qilish bo‘yicha qator muvffaqiyatga erishdi.
“O‘zbek geologiya qidiruv” aksiyadorlik jamiyatining operatsion samaradorlikni oshirish, o‘rta va uzoq muddatli rivojlanish strategiyasiga muvofiq Markaziy laboratoriya Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlatlarida o‘tkaziladigan qiyosiy sinovlarda faol qatnashib kelmoqda. 2023-yilda Rossiya federatsiyasidagi “Minstandart” MCHJning PK №RMO-2-2023 “Polimetall rudalar” va RO-1-2023 “Platinatarkibli rudalar” dasturlari bo‘yicha ikkita qiyosiy sinovlarda ishtirok etib, ikkala holatlarda ham laboratoriya o‘zining yuqori malakasini ko‘rsatdi va reytingda faxrli o‘rinlardan joy egalladi. Shuningdek, Markaziy laboratoriyada ishlab chiqilgan “Agilent 4200 MR-AES mikroto‘lqin plazmalik atom-emission spektrometridan foydalangan holda tog‘ jinslarida reniyning massaviy ulushini aniqlash” uslubi MDH davlatlari o‘rtasida tan olindi hamda N. Fedorovskiy nomidagi Butunrossiya mineral xomashyo ilmiy-tadqiqot institutining Analitik usullar bo‘yicha ilmiy kengashi tomonidan uslubni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlarida qattiq foydali qazilmalar bo‘yicha geologiya qidiruv ishlari bajarilganda qo‘llash mumkin bo‘lgan uslublar qatoriga kiritildi. Bu 40 yil ichida O‘zbekistondan geologiya qidiruv ishlari bajarilganda qo‘llash mumkin bo‘lgan uslublar kitobiga kiritilgan birinchi metod hisoblanadi.
Shu bilan bir qatorda 2024-yilning birichi choragida Markaziy laboratoriyaning analitik tadqiqotlar va laboratoriyalararo taqqoslash sohasidagi katta tajribasini inobatga olgan holda Texnik qo‘mita o‘z qarori bilan “O‘zbek geologiya qidiruv” AJ Markaziy laboratoriyasiga tabiiy obyektlarni: suv va qattiq jismlarni tahlil qilish sohasida tadqiqotlar olib boradigan laboratoriyalarning malakasini tekshirish (PPK) provayderi sifatida vakolat berdi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasini tejash, muqobil energiya manbalaridan foydalanishni yo‘lga qo‘yish maqsadida aksiyadorlik jamiyati tomonidan 500 kVt dan ziyod quyosh foto elektr stansiyalari o‘rnatilib foydalanishga topshirildi.
Bugungi kunda aksiyadorlik jamiyatida faoliyat olib borayotgan 3400 ga yaqin xodim belgilangan dasturlar asosida muntazam malaka oshirib kelmoqdalar. Xususan o‘tgan yil davomida 800 dan ortiq xodim Geologiya tarmog‘i xodimlari malakasini oshirish institutida, 40 ta xodim Tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasida, 25 ta xodim “CERT academy International training company”da va boshqa bir qator o‘quv kurslarida kasb malakalarini oshirishdi. Yana shuni alohida taʼkidlab o‘tish kerakki, 211 nafar xodim oliy taʼlim muassasalarida va 60 nafar xodim texnikumda tahsil oldi.
2023-yilda aksiyadorlik jamiyatida xodimlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar samaradorligini oshirish maqsadida “Sport –salomatlik garovi”, “Kasaba uyushmasi kubogi”, “Balli qizlar” ko‘rik-tanlovi musobaqalari o‘tkazildi shuningdek, 400 dan ortiq xodimlar sog‘lomlashtirish markazlariga jo‘natildi.
Shuningdek, Respublika bo‘ylab mahalliy sayohatlarni tashkil qilish maqsadida xodimlar ishtirokida “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qiling” shiori ostida ichki turizm tadbirlari tashkil etildi. Bunda 700 ga yaqin xodim yurtimizning tarixiy shaharlariga sayohat qilishdi.
Aksiyadorlik jamiyati korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimini ishlab chiqish, joriy etish, tahlil qilish va takomillashtirish maqsadida 2023 yil yakunida korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimining xalqaro ISO 37001:2016 sertifikatini qo‘lga kiritdi. Xalqaro standart asosida korrupsiya holatlarining oldini olish, aniqlash va bartaraf qilish uchun zarur bo‘lgan barcha choralarni amalga oshirmoqda.
Boshqaruv raisi o‘rinbosari Sh.Sirajov 2024-yilda “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi asosida geologiya qidiruv ishlarini yana-da rivojlantirish va xorijiy davlatlarda ham geologiya qidiruv ishlarini tashkil etish rejalashtirilgan bo‘lib, xususan, burg‘ilash ishlari va texnologiyalari bo‘yicha xizmat ko‘rsatish turlarini kengaytirish, geofizik tadqiqotlarni rivojlantirish, modellashtirish, yer va havo geofizikasi ishlarini bajarish quvvatlarini modernizatsiya qilish va kuchaytirish, shuningdek ishlab chiqarish jarayonlariga ilg‘or tajriba va uslublarni joriy etish ko‘zda tutilish haqida batafsil ma’lumot berdi.
Matbuot anjumani yakunida jurnalistlar tomonidan berilgan savollarga mas’ullar tomonidan atroflicha javob berib o'tdi.

Состоялась пресс-конференция по итогам 2023 года, достигнутым результатам и проектам, запланированным на 2024 год
156
25 апреля текущего года в Национальном пресс-центре Узбекистана в АО “Узбекгеологоразведка” состоялась пресс-конференция по итогам 2023 года, достигнутым результатам и проектам, запланированным на 2024 год. В нем приняли участие представители СМИ и журналисты.
На пресс-конференции была представлена информация об основных задачах АО “Узбекгеологоразведка”. В частности, общество геологического изучения недр Земли заключается в расширении минерально-сырьевой базы республики на основе организации геологоразведочных работ на месторождениях цветных драгоценных металлов и других полезных ископаемых, научно-тематических работ по поиску перспективных месторождений цветных и драгоценных металлов, составления прогнозных ресурсных и мелкомасштабных геологических карт существующих месторождений.
В 2023 году акционерное общество геолого - разведочные работы выполнил процессы поиска, оценки и лабораторного анализа месторождений полезных ископаемых, топографические, геологические изображения и картографирование. На территории Республики Узбекистан за счет государственного бюджета и специальных средств на основе 48 проектов на площади 1430 км2 выполнены геологоразведочные работы на золото, медь, свинец и цинк, вольфрам, редкие металлы и редкоземельные элементы, геологоразведочные работы на полезные ископаемые норуда, а также лабораторные исследования. К концу года было завершено 10 проектов, а выявленные резервные и прогнозные ресурсы были переданы комиссии по государственным резервам.
В общей сложности в прошлом году было произведено 640 974 п.м. бурения, что составляет основную часть геологоразведочных работ. В том числе бурение по шнеку составило 61 887 п.м., проходка ствола - 86 915 п.м., картографическое бурение - 71 074 п.м., колонковое бурение - 421 071 п.м., а также подземные горные работы - 4 334 п.м., а объем открытых горных работ составил 243 534 м3. За прошедший период с помощью современного бурового оборудования были проведены буровые работы на глубину от 1000 до 1200 метров. Это, безусловно, имеет большое значение в расширении базы минеральных ресурсов и минерально-сырьевой базы.
Проведенные геологоразведочные работы соответствуют территории Навоийской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Джизакской и Ташкентской областей Республики. В результате геологоразведочных работ не только разработка государственных запасов позволит увеличить сырьевую базу, но и Навоийского и Олмаликского комбинатов.
Образцы, полученные в результате геологоразведочных работ, анализируются в лабораториях Акционерного общества и выдается окончательное заключение.
В 2023 году Центральная лаборатория взяла на себя ряд обязанностей по организации качественного лабораторного исследования образцов.
В соответствии с повышением операционной эффективности, средне и долгосрочной стратегией развития акционерного общества "Узбекгеологоразведка". Центральная лаборатория активно участвует в сравнительных испытаниях, проводимых в государствах Содружества независимых государств. В 2023 году, принимая участие в двух сравнительных испытаниях по программам ПК №RMO-2-2023 "Полиметаллические руды" и РO-1-2023 "Платиновые руды" ООО "Минстандарт" в Российской Федерации, в обоих случаях лаборатория показала свою высокую квалификацию и заняла место в рейтинге с почести. Также разработанный в Центральной лаборатории метод "Определение массовой доли рения в горных массивах с помощью микроволнового плазменного атомно-эмиссионного спектрометра Agilent 4200 Mr-AES" получил признание среди стран СНГ и Северной Америки. Метод был включен Научным советом по аналитическим методам Всероссийского научно-исследовательского института минерального сырья имени Федоровского в число методов, которые могут быть использованы при проведении геологоразведочных работ на твердые полезные ископаемые в странах Содружества независимых государств. Это первый за последние 40 лет метод, включенный в справочник стилей, который может быть применен при проведении геологоразведочных работ на территории Узбекистана.
В то же время, во втором квартале 2024 года, принимая во внимание большой опыт Центральной лаборатории в области аналитических исследований и межлабораторных сравнений, технический комитет своим решением уполномочил АО "Узбекгеологоразведка", в качестве поставщика квалификационной проверки (PPK) лабораторий, проводящих исследования в области анализа природных объектов:
В целях создания небезопасных производственных условий в обществе и его территориальных подразделениях было обеспечено соблюдение требований пожарной безопасности, безопасности дорожного движения, санитарных и экологических норм, правил безопасности при проведении геологоразведочных и вспомогательных работ. Принимаются меры по снижению негативного воздействия геологоразведочных работ на природную среду и охране природы.
Кроме того, в экспедициях проводились строительные и ремонтные работы с целью создания благоприятных условий труда для сотрудников, работающих в акционерном обществе.
В целях экономии производимой в нашей стране электроэнергии, налаживания использования альтернативных источников энергии Акционерным обществом было установлено и введено в эксплуатацию более 500 кВт солнечных фото электростанций.
Сегодня около 3400 сотрудников, работающих в Акционерном обществе, регулярно проходят обучение по разработанным программам. В частности, за прошедший год более 800 сотрудников получили профессиональную квалификацию в институте повышения квалификации в области наук о земле, 40 сотрудников в Инспекции по надзору за горным делом, геологией и промышленной безопасностью, 25 сотрудников в международной учебной компании “CERT academy International training company” и ряд других учебных курсов. Следует также отметить, что 211 сотрудников обучались в высших учебных заведениях и 60 сотрудников - в техническом училище.
В 2023 году в целях формирования здорового образа жизни среди сотрудников и повышения эффективности духовно-просветительской работы в Акционерном обществе были проведены соревнования "Спорт – залог здоровья", "Кубок профсоюза", " «Молодцы, женщины»", а также более 400 сотрудников были направлены на оздоровительные центры.
Также в целях организации местных туров по всей республике были организованы мероприятия по внутреннему туризму под лозунгом "Путешествуй по Узбекистану" с участием сотрудников. В рамках этого около 700 сотрудников посетили исторические города нашей страны.
В целях разработки, внедрения, анализа и совершенствования системы антикоррупционного менеджмента в конце 2023 года Акционерное общество получило международную сертификацию системы антикоррупционного менеджмента по стандарту Iso 37001:2016. Осуществляет все меры, необходимые для предотвращения, выявления и пресечения случаев коррупции в соответствии с международными стандартами.
В 2024 году на основе реализации государственной программы в "Год молодежи и поддержки предпринимательства" планируется дальнейшее развитие геологоразведочных работ и организация геологоразведочных работ в зарубежных странах, в частности, расширение видов услуг по буровым работам и технологиям, развитие геофизических исследований, модернизация и укреплять потенциал в области моделирования, наземных и воздушных геофизических работ, а также внедрять.